100 éve született Kelemen Endre

2020. Hírek Közérdekű

100 évvel ezelőtt, 1921. január 17-én született Szekszárdon Kelemen Endre magyar orvos, hematológus, címzetes egyetemi tanár, városunk díszpolgára (1988).

Apja, dr. Kelemen József több mint három évtizeden át Szekszárd város köztiszteletben álló tisztiorvosa volt. Az alap- és középfokú tanulmányait a szülővárosában végezte, diplomáját „summa cum laude” jelzéssel, a budapesti, akkori Pázmány Péter Tudományegyetemen szerezte meg.

1945-től rövid ideig Szekszárdon dolgozott orvosként, majd a Szegedi Orvostudományi Egyetemre került, ahol Purjesz Béla és Hetényi Géza munkatársaként tevékenykedett, 1958. és 1966. között a budapesti Orvostovábbképző Intézet adjunktusa, majd docense. 1967-től a Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. Belgyógyászati Klinikáján tudományos tanácsadó, egyben Szegeden címzetes egyetemi tanár. 1952-ben az orvostudományok kandidátusa, 1966-ban az orvostudományok doktora címet kapta.

A kísérletes orvostudomány területén Jancsó Miklós professzor, klinikai szinten Hetényi Géza és Petri Gábor professzorok a példaképei.

1958-ban Szegeden írta le a vérsejtképzés regulálásában szereplő, ún. emberi thrombopoetint, amely a csontvelő vérlemezke-képződésének fontos szabályozója. A thrombopoetin szerkezetének azonosítása 1994-ben csaknem egyidőben történt három kutatócsoport által. A felfedezés bejelentésének tudományos ülésén az Egyesült Államokban Kelemen Endre professzor az ülés elnöke. Tanulmányozta az embrionális vérképzést, munkatársaival a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen 1974-ben végeznek speciális előkészítéssel sikeres hazai csontvelő-átültetést. Módszerük lényege azóta is világszerte alkalmazott eljárás.

Tudományos közleményeinek száma közel háromszáz, kétharmaduk külföldön jelent meg.

Dr. Kelemen Endre elhunyt 2000. január 30.-án (79 évesen).